Jak wygląda sytuacja rynku konopi w Polsce? 5 informacji, które powinieneś znać!

Jak wygląda sytuacja rynku konopi w Polsce? 5 informacji, które powinieneś znać!

Konopie podbijają świat. Wiele osób coraz chętniej sięga po kosmetyki, czy suplementy diety oznaczone literami CBD. Mało kto wie, że Polska ma szansę stać się globalnym liderem rynku konopnego! Oto 5 informacji, które warto wiedzieć na temat sytuacji konopi w kraju.

 

Uprawa konopi siewnej w Polsce jest całkowicie legalna

Rolnicy, coraz chętniej zaczynają sadzić na swoich polach konopie. Wiele osób myśli, że trend ten jest świeży. Mało kto wie, że na początku XX w. uprawa tej rośliny na ziemiach polskich była dosyć powszechna i nikogo nie dziwiła. Z czasem jednak ze względu na urzędnicze obostrzenia dotyczące przeciwdziałaniu narkomanii zanikła.

Obecnie uprawa konopi wraca do łask i jest całkowicie legalna. Należy tutaj podkreślić, że zgodnie z prawem rolnicy mogą sadzić konopie przemysłowe, a nie konopie indyjskie. Roślina ta doskonale radzi sobie na wielu rodzajach polskich gleb. Dzięki intratnym kontraktom oraz unijnym dopłatom rynek konopi w Polsce rozwija się bardzo szybko. W ciągu kilku lat zaobserwowano, aż trzykrotny wzrost upraw, co sprawia, że jest to jedna z bardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi rolnictwa.

 

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – miejsce, które warto znać

Każdy, kto myśli o tym, by na poważnie zająć się uprawą konopi, powinien zapoznać się z działalnością Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Ośrodek ten z siedzibą w Poznaniu podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To jednostka badawcza o znaczeniu międzynarodowym. Instytucja ta utworzyła tzw. Program Konopny, który dba nie tylko o rozwój uprawy konopi w kraju, ale także wzmocnienie pozycji Polski w tej kwestii na rynku międzynarodowym. Celem jego działalności jest umożliwienie eksportu wysokiej jakości nasion do innych krajów.

 

Polskie konopie podbijają Stany Zjednoczone

Dzięki działalności Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich konopie z polski (a w zasadzie tzw. materiał siewny) podbijają Stany Zjednoczone. Co to oznacza? Rośliny z Polski mogą być uprawiane i sprzedawane w USA. To dobra informacja dla rodzimych rolników. Dzięki kontraktowi wywalczonemu przez IWNiRZ rolnicy mogą liczyć na zyski pochodzące z upraw konopi przemysłowych przeznaczonych na cele nasienne.

 

Gdzie można wykorzystywać konopie?

Co jeszcze warto wiedzieć na temat upraw konopi przemysłowych? Na całym świecie wzrasta zainteresowanie wykorzystywaniem tej rośliny w różnych branżach. Wielu producentów docenia jej naturalne właściwości i chętnie wykorzystuje je w swoich produktach. Przemysł kosmetyczny, firmy zajmujące się suplementami diety, producenci papieru i biopaliw, chętnie sięgają po konopie. A to tylko niektóre gałęzie, w jakich roślina ta jest chętnie wykorzystywana.

 

Perspektywy rozwoju rynku konopi w Polsce

Jak już zostało to wspomniane wcześniej zainteresowanie produktami konopnymi wzrasta. Trend ten ma charakter globalny. Dzięki odpowiednim glebom oraz warunkom klimatycznym Polska ma duże szanse, by stać się jednym z głównych eksporterów tej rośliny na rynku światowym. Dopłaty unijne, czy Program konopny tylko to potwierdzają, tak samo, jak prognozy naukowców oraz analityków, którzy wróżą rynkowi konopnemu świetlaną przyszłość. Warto zainwestować w uprawę tych roślin.

 

Źródła:

https://swiatrolnika.info/biznes-na-wsi-konopie-przemyslowe 

https://diagnozujmy.pl/korzysci-z-konopi-przemyslowej-i-jej-wszechstronne-zastosowanie/ 

https://www.wrp.pl/konopie-poznania-podbijaja-usa/ 

https://www.iwnirz.pl/index.html 

https://www.sodr.pl/informacje-branzowe/index/Instytut-Wlokien-Naturalnych-i-Roslin-Zielarskich-poszukuje-rolnikow-zainteresowanych-uprawa-konopi/idn:813 

https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/wartosc-polskiego-rynku-konopi-siegnie-2-mld-euro/2 

https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/wartosc-polskiego-rynku-konopi-siegnie-2-mld-euro/1 

https://infostrow.pl/wiadomosci/rosnie-popularnosc-konopii/cid,85119,a 

https://www.cannabisnews.pl/konopie-uprawiane-nad-warta-robia-furore-w-usa/ 

https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/produkcja-roslinna/pozostale-rosliny-uprawne/18713-rynek-legalnych-konopi-jest-jednym-z-najdynamiczniej-rosnacych-sektorow-w-gospodarce 

http://wolnekonopie.org/2020/07/rozwoj-rynku-upraw-i-przetwarzania-konopi-przemyslowych-w-polsce/ 

https://biznes.wprost.pl/gospodarka/rolnictwo/10296461/sadzic-pic-zarabiac-polska-wyrasta-na-lidera-w-uprawie-konopi.html 

https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/wartosc-polskiego-rynku-konopi-siegnie-2-mld-euro 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl